Вести
Дани активизма против насиља над женама
- Детаљи
У недељи пред нама, тачније 25. новембра, млади глумци прокупачког Дома културе одиграће премијерно представу „Пола – пола“и на тај начин обележиће почетак „16. дана активизма против насиља над женама“. Међународни дан борбе против насиља над женама обележаван је сваке године, 25. новембра. Прокупачки Дом културе се придружио обележавању овог значајног датума који истиче важност борбе против сваког облика насиља.
Јесења изложба слика
- Детаљи



НА РАДИОНИЦИ САВЛАДАНИ KОРАЦИ ИГАРА ИЗ ВЛАДИЧИНОГ ХАНА
- Детаљи
Уз помоћ и сарадњу проф. др Весне Бајић, етнолога и кореолога на радионици која је организована поводом стогодишњице KУД – а „Абрашевић“, фолклорни ансамбл савладао је основе кораке игре „Kлисурка“ и дела сплета игара из околине Владичиног Хана. Осим корака, чланови ансамбла од проф др. Весне Бајић имали су прилику да се упознају и на лицу места науче кореографске стандарде који се тичу дисања, кретања, певања, правилног држања тела и осталих елемената везаних за сценско извођење народне игре и њено представљање публици.
У скоро двосатном дружењу на сцени Дома културе уз корепетицију на хармоници Михајла Милићевића, подједнако су уживали и кореограф и полазници радионице а као резултат заједничког рада договорен је наставак сарадње на изради нове кореографије у репертоару KУД-а „Абрашевић“.
- Имате веома талентоване и вредне играче. Драго ми је да видим младе који су прави чувари нашег богатог фолклорбног наслеђа, изјавила је на крају радионице проф. др Весна Бајић која се у свом професионалном научно истраживачком раду посебно бави очувањем и унапређењем народног стваралаштва.
Говорећи на предавању из ове области које је одржано након радионице, проф. др Весна Бајић, представила је део резултата свог истраживања о настанку и развоју сеоских и културно уметничких друштва , њиховом развоју и трансформацијама током периода дужег од једног века у нашој земљи и на подручју бивше Југославије. Заједничка особина и једних и других , поред очувања и унапређења народне традиције везане пре свега за игру и обичаје једног народа, према њеним речима је стварање и едукација будућих кореографа и стручњака и области етномузикологије који се регрутују из редова активних чланова сеоских и културно уметничких друштава.
- Управо је ово један од набитнијих задатака друштава које негују народну традицију. Уколико млади више свог времена проводе на пробама, наступима, фестивалима у оквиру културно уметничког друштва, утолико су веће шансе да за свој професионални и стручни позив одаберу кореографију, кореологију или неку другу сличну професију, поручила је проф. др Бајић , поткрепљујући ову тврдњу чињеницом да су малобројни али успешни кореографи у нашој земљи потекли управо из културно уметничких друштава.
Још чланака...
Мени
На сајту
Ко је на мрежи: 7 гостију и нема пријављених чланова